Kalaparasiidid

Anilocra gigantea parasiit lõpustel

Kalaparasiidid ehk kalanugilised on kalade kehas, kehapinnal, lõpustel või silmades elavad üherakulised või hulkraksed parasiidid, kes toituvad kala kudedest.[1] Valdav osa kalaparasiite on üherakulised protistid. Parasiite on kolme peamist tüüpi: Clonorchis sinensis (trematood/lest), Anisakis (nematood/ümaruss) ja Diphyllobothrium (tsestood/paeluss).

Parasiidid võivad olla sisemised (endoparasiidid) või välised (ektoparasiidid). Kalade kaitsemehhanismid haiguste vastu on spetsiifilised ja mittespetsiifilised. Mittespetsiifilised kaitsemehhanismid hõlmavad nahka ja soomuseid, samuti eritatavat limakihti, mis püüab mikroorganisme kinni ja pärsib nende kasvu. Kui patogeenid rikuvad neid kaitsemehhanisme, võivad kaladel tekkida põletikulised reaktsioonid, mis suurendavad verevoolu nakatunud piirkondadesse ja toovad kohale valgeid vereliblesid, mis üritavad patogeene hävitada. Spetsiifilised kaitsemehhanismid mida nimetatakse ka adaptiivsek immuunvastuseks on teatud reaktsioonid patogeenidele, mille kala organism ära tunneb.[2]

  1. Viitamistõrge: Vigane <ref>-silt. Viide nimega EE on ilma tekstita.
  2. Helfman G., Collette B., & Facey D (1997). The Diversity of Fishes (inglise). Blackwell Publishing. Lk 95–96. ISBN 0-86542-256-7.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)

© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search